Vishay/Dale RLR07C1543FSBSL
RLR07C1543FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1543FSBSL
Brief Description
RES 154K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1543FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1543FSBSL
QUANTITY
RLR07C1543FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1543FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1543FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1543FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1543FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1543FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1543FSBSL
IC OPAMP GP 215MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ICL 10 OHM 15% 3A 9.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf