Vishay/Dale RLR07C15R0FRRE6
RLR07C15R0FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C15R0FRRE6
Brief Description
RES 15 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C15R0FRRE6.pdf
Availability of RLR07C15R0FRRE6
QUANTITY
RLR07C15R0FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C15R0FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C15R0FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C15R0FRRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C15R0FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C15R0FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C15R0FRRE6
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 96-BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
SOCKET 3.5MM 2P SCREENED PCB datasheet.pdf
FIXED IND 850NH 40A 0.87 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 35A TO3P datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf