Vishay/Dale RLR07C15R0GMRE6
RLR07C15R0GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C15R0GMRE6
Brief Description
RES 15 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C15R0GMRE6.pdf
Availability of RLR07C15R0GMRE6
QUANTITY
RLR07C15R0GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C15R0GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C15R0GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C15R0GMRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C15R0GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C15R0GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C15R0GMRE6
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DOOR PLEXI 85.75X19.33" BLACK datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 130PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, 2 us, 10-Bit ADC in 8-Lead microSOIC/DIP IC datasheet.pdf