Vishay/Dale RLR07C15R0GRRSL
RLR07C15R0GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C15R0GRRSL
Brief Description
RES 15 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C15R0GRRSL.pdf
Availability of RLR07C15R0GRRSL
QUANTITY
RLR07C15R0GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C15R0GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C15R0GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C15R0GRRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C15R0GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C15R0GRRSL Details Description
Related parts for RLR07C15R0GRRSL
RECTIFIER BRIDGE 800V 25A D-34A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 150V 0605 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
10 M LINEAR DRIVE SERIAL CNVRT datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf