Vishay/Dale RLR07C1601GSB14
RLR07C1601GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1601GSB14
Brief Description
RES 1.6K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1601GSB14.pdf
Availability of RLR07C1601GSB14
QUANTITY
RLR07C1601GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1601GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1601GSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1601GSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1601GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1601GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1601GSB14
DIODE SCHOTTKY 45V 100A POWIRTAB datasheet.pdf
FUSE 15A 250VAC FAST GBB CERM datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
PLIERS/SCREWDRIVER/CUTTER 10PCS datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL/VDSL 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf