Vishay/Dale RLR07C1621FRBSL
RLR07C1621FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1621FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1621FRBSL.pdf
Availability of RLR07C1621FRBSL
QUANTITY
RLR07C1621FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1621FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1621FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1621FRBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1621FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1621FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C1621FRBSL
IC MONITOR SUPPLY QUAD 10-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 R/A datasheet.pdf
VOLTAGE 10:1 PROBE_RED 100MHZ datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISD2360 datasheet.pdf
REPLACE SINGLE LOCKING LATCHES datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 70K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 22POS THRUHL datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf