Vishay/Dale RLR07C1622FSR36
RLR07C1622FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1622FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1622FSR36.pdf
Availability of RLR07C1622FSR36
QUANTITY
RLR07C1622FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1622FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1622FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1622FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1622FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1622FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1622FSR36
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 63VDC 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER CORD IEC 800' BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf