Vishay/Dale RLR07C1651FRB14
RLR07C1651FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1651FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1651FRB14.pdf
Availability of RLR07C1651FRB14
QUANTITY
RLR07C1651FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1651FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1651FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1651FRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1651FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1651FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1651FRB14
CONN HEADER 6POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 16MB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR DS16EV5110A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf