Vishay/Dale RLR07C1651FRB14
RLR07C1651FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1651FRB14
Brief Description
RES 1.65K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1651FRB14.pdf
Availability of RLR07C1651FRB14
QUANTITY
RLR07C1651FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1651FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1651FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1651FRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1651FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1651FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1651FRB14
44-PIN TEST CLIP GOLD PLCC .50" datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 12VC 6TSOP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30 DL POS .050 PCI datasheet.pdf
MARKER CARRIER datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 33.0UF 4.0V SMD datasheet.pdf