Vishay/Dale RLR07C1653FSBSL
RLR07C1653FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1653FSBSL
Brief Description
RES 165K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1653FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1653FSBSL
QUANTITY
RLR07C1653FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1653FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1653FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1653FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1653FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1653FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1653FSBSL
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 37 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
D2SW HINGE ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DDR3 SMT datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 630VDC datasheet.pdf