Vishay/Dale RLR07C1692FSRE6
RLR07C1692FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1692FSRE6
Brief Description
RES 16.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1692FSRE6.pdf
Availability of RLR07C1692FSRE6
QUANTITY
RLR07C1692FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1692FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1692FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1692FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1692FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1692FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1692FSRE6
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 50MA 3SSIP datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 0.5A MINI-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 25A 12V datasheet.pdf