Vishay/Dale RLR07C1694FSRE6
RLR07C1694FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1694FSRE6
Brief Description
RES 1.69M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1694FSRE6.pdf
Availability of RLR07C1694FSRE6
QUANTITY
RLR07C1694FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1694FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1694FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1694FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1694FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1694FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1694FSRE6
JUMPER-H1502TR/A3049V/X 8" datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
RES 1.06M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWM CONTROLLER QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf