Vishay/Dale RLR07C16R0GSB14
RLR07C16R0GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C16R0GSB14
Brief Description
RES 16 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C16R0GSB14.pdf
Availability of RLR07C16R0GSB14
QUANTITY
RLR07C16R0GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C16R0GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C16R0GSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C16R0GSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C16R0GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C16R0GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C16R0GSB14
RIGHT ANGLE 10 POS DIP SWITCH datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
LED OSLON SSL GREEN 150 SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 2.0 4 Position Panel Mount, Bulkhead datasheet.pdf