Vishay/Dale RLR07C16R0GSBSL
RLR07C16R0GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C16R0GSBSL
Brief Description
RES 16 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C16R0GSBSL.pdf
Availability of RLR07C16R0GSBSL
QUANTITY
RLR07C16R0GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C16R0GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C16R0GSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C16R0GSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C16R0GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C16R0GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C16R0GSBSL
RES SMD 210K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC SOT353 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CABLE TIE MINI YELLOW 3.9" datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN DIN B/2 FEMALE 16CKT datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.1A 20.88 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf