Vishay/Dale RLR07C16R9FSB14
RLR07C16R9FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C16R9FSB14
Brief Description
RES 16.9 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C16R9FSB14.pdf
Availability of RLR07C16R9FSB14
QUANTITY
RLR07C16R9FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C16R9FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C16R9FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C16R9FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C16R9FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C16R9FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C16R9FSB14
CONN CABLE CLAMP SZ 21 M24 BLACK datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE EC 2.7UH N27 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 140MA 9.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 517 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf