Vishay/Dale RLR07C1744FSBSL
RLR07C1744FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1744FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1744FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1744FSBSL
QUANTITY
RLR07C1744FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1744FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1744FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1744FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1744FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1744FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1744FSBSL
IDC CABLE - MKR20K/MC20F/MCE20K datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS .140MATE-N-LOK datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL W/PIN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT MPO-MPO SIMPLEX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.51 OHM 10% 12W datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf