Vishay/Dale RLR07C1744FSRSL
RLR07C1744FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1744FSRSL
Brief Description
RES 1.74M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1744FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1744FSRSL
QUANTITY
RLR07C1744FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1744FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1744FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1744FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1744FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1744FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1744FSRSL
SWITCH 4 POS DIP J-LEAD SLD SMD datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 4BIT PAR IN 14SOIC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM PROG CM OTP 8DIP datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 24-SSOP datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf