Vishay/Dale RLR07C1781FMB14
RLR07C1781FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1781FMB14
Brief Description
RES 1.78K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1781FMB14.pdf
Availability of RLR07C1781FMB14
QUANTITY
RLR07C1781FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1781FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1781FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1781FMB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1781FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1781FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C1781FMB14
CONN HEADER VERT .100 11POS 30AU datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MULTICHIP CTLR PFC/HBC 24SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf