Vishay/Dale RLR07C1784FRR36
RLR07C1784FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1784FRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1784FRR36.pdf
Availability of RLR07C1784FRR36
QUANTITY
RLR07C1784FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1784FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1784FRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1784FRR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1784FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1784FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C1784FRR36
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IGBT 1700V 70A 310W D1 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf