Vishay/Dale RLR07C17R8FRB14
RLR07C17R8FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C17R8FRB14
Brief Description
RES 17.8 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C17R8FRB14.pdf
Availability of RLR07C17R8FRB14
QUANTITY
RLR07C17R8FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C17R8FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C17R8FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C17R8FRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C17R8FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C17R8FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C17R8FRB14
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION RS485 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 51C S 3" RBW JACKS NI datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf