Vishay/Dale RLR07C1803GMRSL
RLR07C1803GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1803GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1803GMRSL.pdf
Availability of RLR07C1803GMRSL
QUANTITY
RLR07C1803GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1803GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1803GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1803GMRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1803GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1803GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C1803GMRSL
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 12"W datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 11POS datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIN RAIL 35.05MMX14.99MM SLOTTED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 100 F 6" RBW JACKS datasheet.pdf