Vishay/Dale RLR07C1803GRB14
RLR07C1803GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1803GRB14
Brief Description
RES 180K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1803GRB14.pdf
Availability of RLR07C1803GRB14
QUANTITY
RLR07C1803GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1803GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1803GRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1803GRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1803GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1803GRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1803GRB14
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 2POS NAT 5MM datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 9POS .254M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 75W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 86MHZ 8USON datasheet.pdf