Vishay/Dale RLR07C1822FSRSL
RLR07C1822FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1822FSRSL
Brief Description
RES 18.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1822FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1822FSRSL
QUANTITY
RLR07C1822FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1822FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1822FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1822FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1822FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1822FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1822FSRSL
FIXED IND 470UH 780MA 710 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf