Vishay/Dale RLR07C1824FSRE6
RLR07C1824FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1824FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1824FSRE6.pdf
Availability of RLR07C1824FSRE6
QUANTITY
RLR07C1824FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1824FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1824FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1824FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1824FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1824FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1824FSRE6
FIXED IND 68NH 250MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 24"W datasheet.pdf
ADAPTER REVERSEDPOLARITY datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DEVICE MARKER SM 27/12.5 MC NE datasheet.pdf
RECPT ASSY 6POS datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 160PO datasheet.pdf
BTS 59 3 ASY datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf