Vishay/Dale RLR07C1871FSRSL
RLR07C1871FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1871FSRSL
Brief Description
RES 1.87K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1871FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1871FSRSL
QUANTITY
RLR07C1871FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1871FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1871FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1871FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1871FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1871FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1871FSRSL
JUMPER-H1507TR/A2015B/X 8" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 12.9MM datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 10 POS datasheet.pdf