Vishay/Dale RLR07C1872FSRSL
RLR07C1872FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1872FSRSL
Brief Description
RES 18.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1872FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1872FSRSL
QUANTITY
RLR07C1872FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1872FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1872FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1872FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1872FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1872FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1872FSRSL
TRANS PREBIAS NPN 338MW SC59 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS79301 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SGL 14POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf