Vishay/Dale RLR07C18R2FRBSL
RLR07C18R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C18R2FRBSL
Brief Description
RES 18.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C18R2FRBSL.pdf
Availability of RLR07C18R2FRBSL
QUANTITY
RLR07C18R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C18R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C18R2FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C18R2FRBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C18R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C18R2FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C18R2FRBSL
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14-DIP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT HER CC 0.31" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 0.5A SYNC 8USIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
AN A PROTECT COVER METAL FOR HOO datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 730MA 206.7 MOHM datasheet.pdf