Vishay/Dale RLR07C1910FSR36
RLR07C1910FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1910FSR36
Brief Description
RES 191 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1910FSR36.pdf
Availability of RLR07C1910FSR36
QUANTITY
RLR07C1910FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1910FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1910FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1910FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1910FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1910FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1910FSR36
IC EPROM UV 512KBIT 150NS 28CDIP datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 22-26AWG SILVR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf