Vishay/Dale RLR07C1913FRRE6
RLR07C1913FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1913FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1913FRRE6.pdf
Availability of RLR07C1913FRRE6
QUANTITY
RLR07C1913FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1913FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1913FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1913FRRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1913FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1913FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1913FRRE6
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 132QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS .050" STR PCB datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
THERMAL PAD 2500S20 8X16" 0.060" datasheet.pdf
LX5 P UNMA 1STSM 20KM WT datasheet.pdf
FAN - 603-1334/WM2312TR/WM2001 datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 2.5A datasheet.pdf
FUSE 1250A 690V 3BKN/50 AR UC datasheet.pdf