Vishay/Dale RLR07C1913FRRE6
RLR07C1913FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1913FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1913FRRE6.pdf
Availability of RLR07C1913FRRE6
QUANTITY
RLR07C1913FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1913FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1913FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1913FRRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1913FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1913FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1913FRRE6
THERMISTOR 17.5 OHM 300V SMT PTC datasheet.pdf
IC MUX FAULT-PRO DUAL 2-1 14SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 165CABGA datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL GRN/RED DIFF datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf