Vishay/Dale RLR07C1960FSRE6
RLR07C1960FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1960FSRE6
Brief Description
RES 196 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1960FSRE6.pdf
Availability of RLR07C1960FSRE6
QUANTITY
RLR07C1960FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1960FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1960FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1960FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1960FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1960FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1960FSRE6
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL M24+8FP-4,5C1-2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 14MM datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 23 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf