Vishay/Dale RLR07C1963FPRSL
RLR07C1963FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1963FPRSL
Brief Description
RES 196K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1963FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1963FPRSL
QUANTITY
RLR07C1963FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1963FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1963FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1963FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1963FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1963FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1963FPRSL
DIP CABLE - HDP16H/AE16G/HDP16H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 412 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 24POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 28.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 22AWG 500' datasheet.pdf
LED T3 1/4 WG WHITE DIFF 24VDC datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 933MHZ FBGA datasheet.pdf