Vishay/Dale RLR07C1963FSBSL
RLR07C1963FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1963FSBSL
Brief Description
RES 196K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1963FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1963FSBSL
QUANTITY
RLR07C1963FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1963FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1963FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1963FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1963FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1963FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1963FSBSL
CABLE 5POS .100 JUMPER 6 INCHES datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 22.1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 103.5125 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.3A S-MINI datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf