Vishay/Dale RLR07C19R1FMB14
RLR07C19R1FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C19R1FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C19R1FMB14.pdf
Availability of RLR07C19R1FMB14
QUANTITY
RLR07C19R1FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C19R1FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C19R1FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C19R1FMB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C19R1FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C19R1FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C19R1FMB14
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.3A 140 MOHM datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 17-20AWG 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf