Vishay/Dale RLR07C19R1FMB14
RLR07C19R1FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C19R1FMB14
Brief Description
RES 19.1 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C19R1FMB14.pdf
Availability of RLR07C19R1FMB14
QUANTITY
RLR07C19R1FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C19R1FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C19R1FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C19R1FMB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C19R1FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C19R1FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C19R1FMB14
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SCR DBL HISCR 1800V 430A MAGNPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V C0G 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
FUSE INDUST 10A 400V CLASS AM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN DIN 5POS FEMALE PNL MNT datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf