Vishay/Dale RLR07C1R00GMRSL
RLR07C1R00GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1R00GMRSL
Brief Description
RES 1 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1R00GMRSL.pdf
Availability of RLR07C1R00GMRSL
QUANTITY
RLR07C1R00GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1R00GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1R00GMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1R00GMRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1R00GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1R00GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C1R00GMRSL
IDC CABLE - MSC40K/MC40G/MCF40K datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.6A 8SOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
SPECIAL ADAPTOR FOR EMC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 8 IN 6 OUT 24V datasheet.pdf