Vishay/Dale RLR07C1R15FMBSL
RLR07C1R15FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1R15FMBSL
Brief Description
RES 1.15 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1R15FMBSL.pdf
Availability of RLR07C1R15FMBSL
QUANTITY
RLR07C1R15FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1R15FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1R15FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1R15FMBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1R15FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1R15FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C1R15FMBSL
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
SCD 3.81/12/90F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf