Vishay/Dale RLR07C1R24FMBSL
RLR07C1R24FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1R24FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1R24FMBSL.pdf
Availability of RLR07C1R24FMBSL
QUANTITY
RLR07C1R24FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1R24FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1R24FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1R24FMBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1R24FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1R24FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C1R24FMBSL
ADAPTER DB9S RJ45/FEM 8 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 25W datasheet.pdf
SSD 2.5" IDEP 1GB datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN TYPEC/2 STR RECLFCNR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf