Vishay/Dale RLR07C1R78FMBSL
RLR07C1R78FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1R78FMBSL
Brief Description
RES 1.78 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1R78FMBSL.pdf
Availability of RLR07C1R78FMBSL
QUANTITY
RLR07C1R78FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1R78FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1R78FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1R78FMBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1R78FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1R78FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C1R78FMBSL
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 22-SON datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 24VDC SLD SWCH datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE,RA-MALE 5M datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 320W datasheet.pdf