Vishay/Dale RLR07C2000GSR36
RLR07C2000GSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2000GSR36
Brief Description
RES 200 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2000GSR36.pdf
Availability of RLR07C2000GSR36
QUANTITY
RLR07C2000GSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2000GSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2000GSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2000GSR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2000GSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2000GSR36 Details Description
Related parts for RLR07C2000GSR36
CONN SPRING 33POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 18 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS RA datasheet.pdf