Vishay/Dale RLR07C2001FMB14
RLR07C2001FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2001FMB14
Brief Description
RES 2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2001FMB14.pdf
Availability of RLR07C2001FMB14
QUANTITY
RLR07C2001FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2001FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2001FMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2001FMB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2001FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2001FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C2001FMB14
VARISTOR 184V 250A 2-SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 1.2A TO-126 datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 50K SPI 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-30 PSI datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SPI/SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
NETWORKING HARDWARE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf