Vishay/Dale RLR07C2001FPBSL
RLR07C2001FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2001FPBSL
Brief Description
RES 2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2001FPBSL.pdf
Availability of RLR07C2001FPBSL
QUANTITY
RLR07C2001FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2001FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2001FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2001FPBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2001FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2001FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C2001FPBSL
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
SEALING RING GWDR PG21-PO datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CONST V/I 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf
FUSE 1.6A 350V RADIAL datasheet.pdf