Vishay/Dale RLR07C2001GRRE6
RLR07C2001GRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2001GRRE6
Brief Description
RES 2K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2001GRRE6.pdf
Availability of RLR07C2001GRRE6
QUANTITY
RLR07C2001GRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2001GRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2001GRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2001GRRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2001GRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2001GRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2001GRRE6
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 21.5A 1.9 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLUG-M8 SCKT 1M datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.385A 67 MOHM datasheet.pdf