Vishay/Dale RLR07C2002FPB14
RLR07C2002FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2002FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2002FPB14.pdf
Availability of RLR07C2002FPB14
QUANTITY
RLR07C2002FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2002FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C2002FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2002FPB14
Related LinksRLR07C2, RLR07C2002FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2002FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C2002FPB14
CONN ADAPT JACK-JACK TNC 50 OHM datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 8.2V 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 WW datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 256CABGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TOPRA RATCHET SOCKET, BIT SET datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.499 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 41.7K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf