Vishay/Dale RLR07C2002FRRE6
RLR07C2002FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2002FRRE6
Brief Description
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2002FRRE6.pdf
Availability of RLR07C2002FRRE6
QUANTITY
RLR07C2002FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2002FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C2002FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2002FRRE6
Related LinksRLR07C2, RLR07C2002FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2002FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C2002FRRE6
IC OTP 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
78K0S KX1 IECUBE 10 SSOP T-TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 0.89MM datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf