Vishay/Dale RLR07C2002FSRSL
RLR07C2002FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2002FSRSL
Brief Description
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2002FSRSL.pdf
Availability of RLR07C2002FSRSL
QUANTITY
RLR07C2002FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2002FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2002FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2002FSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2002FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2002FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C2002FSRSL
IC CMOS DRVR W/BOOST 1.5A 8-CDIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 165MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DRAWER 12.1X17.4X8.8" BE/GY datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF A 30AU GF datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf