Vishay/Dale RLR07C2002FSRSL
RLR07C2002FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2002FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2002FSRSL.pdf
Availability of RLR07C2002FSRSL
QUANTITY
RLR07C2002FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2002FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2002FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2002FSRSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2002FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2002FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C2002FSRSL
IC HARDWARE MONITOR 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
IC ADC 3.5DIGIT LCD/LED 44-MQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 5A 14V datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 25PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W datasheet.pdf