Vishay/Dale RLR07C2003FMBSL
RLR07C2003FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2003FMBSL
Brief Description
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2003FMBSL.pdf
Availability of RLR07C2003FMBSL
QUANTITY
RLR07C2003FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2003FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2003FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2003FMBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2003FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2003FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C2003FMBSL
DIODE ZENER 2.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH AUTODIP 6POS TAPE SEAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 1606 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE A 39POS datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 500' datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf