Vishay/Dale RLR07C2003FPR36
RLR07C2003FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2003FPR36
Brief Description
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2003FPR36.pdf
Availability of RLR07C2003FPR36
QUANTITY
RLR07C2003FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2003FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C2003FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2003FPR36
Related LinksRLR07C2, RLR07C2003FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2003FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C2003FPR36
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220FP-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 4"L X 6"W datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf