Vishay/Dale RLR07C2003FRBSL
RLR07C2003FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C2003FRBSL
Brief Description
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C2003FRBSL.pdf
Availability of RLR07C2003FRBSL
QUANTITY
RLR07C2003FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C2003FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C2003FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C2003FRBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C2003FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C2003FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C2003FRBSL
TVS DIODE 9VWM 16.17VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf